Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Kişi En Çok Neyi Severse
İmtihanı Ondan Olur..
ELHAMDÛLİLLAH
Sen´i Sevdireni Seviyorum. .
Sözün Özü Sözün Özü


Site Logosu Site Logosu

Basın Bülteni Basın Bülteni

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formuhasanaldemir@gmail.com

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI

     KARAYOLLARI TRAFİK KANUNUNA GÖRE

Trafik zabıtasının, görev ve yetki sınırı ile genel zabıtanın trafik hizmetlerini yürütmeye ilişkin yetkisi

MADDE 6- Trafik zabıtası ve genel zabıtanın görev ve yetki sınırı;

a) Trafik zabıtası;

(Birinci fıkra mülga: 17.10.1996-4199/4 md.)

Trafik zabıtasının asli görevi trafik hizmetlerini yürütmektir.

Trafik zabıtası görevi sırasında karşılaştığı acil ve zorunlu hallerde genel zabıta görevi yapmakla da yetkilidir.

Mülki idare amirlerince, emniyet ve asayiş bakımından zorunlu görülen haller dışında, trafik zabıtasına genel zabıta görevi verilemez, araç, gereç ve özel teçhizatı trafik hizmetleri dışında kullanılamaz.

b) Genel Zabıta;

Trafik zabıtasının bulunmadığı veya yeterli olmadığı yerlerde polis; polisin ve trafik teşkilatının görev alanı dışında kalan yerlerde de Jandarma, trafik eğitimi almış subay, astsubay ve uzman jandarmalar eliyle yönetmelikte belirtilen esas ve usullere uygun olarak trafiği düzenlemeye ve trafik suçlarına el koymaya görevli ve yetkilidir (Değişik:17.10.1996-4199/4 md./Değişik:25.05.1997-4262/1 md.).


JANDARMA TRAFİK SORUMLULUK ALANLARI

Jandarma Genel Komutanlığının, il hudutları içerisinde kalan devlet, il ve köy yolları itibarıyla sorumluluk alanları il valiliklerince tespit edilmekte ve bu konuda yapılan protokol, Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğünün görüşü ve İçişleri Bakanı’nın onayı ile uygulamaya konulmaktadır.

Halen, (10.758) km devlet yolu, (21.522) km il yolu ve (282.393) km köy yolu olmak üzere toplam (314.673) km karayolu Jandarma Trafik Timleri sorumluluğundadır.

VATANDAŞLARA VERİLEN TRAFİK EĞİTİMİ FAALİYETLERİ

Sürücü kusurlarından kaynaklanan kazaların en önemli sebebi ülkemizdeki trafik bilincinin eksikliğidir. Jandarma Genel Komutanlığı sürücü, yaya ve öğrencilerin trafik konusunda bilinçlendirilmesine büyük önem vermektedir.

Jandarma Trafik Timlerince, trafik kazalarının azaltılması ve vatandaşlarımızda trafik bilincinin oluşturulması maksadıyla, ülke genelinde seminer ve konferanslar düzenlenmektedir.

TEŞKİLÂTLANMA


2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda, 4199 sayılı yasa ile değişiklik yapılmış ve Jandarmaya 01 Eylül 1997 tarihinden itibaren trafik görevi verilmiştir.

Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Daire Başkanlığı bünyesinde Trafik Şube Müdürlüğü, İl J.K.lıklarında Asayiş Şube Müdürlükleri bünyesinde Trafik Kısımları, İl Merkez ve İlçe J.K.lıklarında Jandarma Trafik Timleri teşkil edilmiştir.

Jandarma Trafik Timleri, (1) Astsubay (tim komutanı), (2) Uzman Jandarma olmak üzere (3) kişiden oluşmaktadır. Halen mevcut bulunan (1.067) J.Trafik Timi ile trafiği düzenleme, denetleme ve kontrol görevleri yerine getirilmektedir.
Uygulamalarla elde edilen istatistiksel veriler, uygulayıcı personelin ilave görüş ve önerileri doğrultusunda yapılan değerlendirmeler neticesinde, timlerin görev yerleri yeniden belirlenmiş ve Jandarma Trafik Timleri, hizmetlerin daha etkin olarak yürütülmesi, personele daha verimli çalışma ortamının sağlanması ve (24) saat trafik hizmeti verilebilmesi maksadıyla, 19 Eylül 2003 tarihinden itibaren dönüşümlü görev sistemine geçirilmiştir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ


Adres : Jandarma Genel Komutanlığı
06100 Bakanlıklar-ANKARA

Faks : 0 312 418 92 08


KAYNAK : http://www.jandarma.gov.tr/

YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0469

Hasan Aldemir © 2015 +90 554 524 4444
DöNü$ü YOOOOK BU YOLUN Trafikci.com http://www.trafikci.com

Tam Ekran